Urząd otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnościami
Na początku marca zakończył się projekt „Poprawa dostępności informacyjno-komunikacyjnej Urzędu Gminy Duszniki”, na który Gmina Duszniki otrzymała dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” – Obszar B. Umowa na dofinansowanie projektu została podpisana w 2022 r., a kwota, którą gmina otrzyma na ten projekt to 5 292,25 zł.
Projekt dedykowany jest przede wszystkim osobom niewidzącym i niedowidzącym oraz osobom niedosłyszącym, które korzystają z aparatów słuchowych. Wcześniej osoby niewidzące i niedowidzące nie miały możliwości skorzystania z informacji dających możliwość samodzielnego poruszania się po budynku urzędu. Osoby niedosłyszące noszące aparat słuchowy mogły mieć problemy w komunikacji z urzędnikiem. Hałas i dźwięki towarzyszące pracy ogólnie dostępnego biura obsługi interesantów były bowiem elementem uniemożliwiającym komfortową komunikację z urzędnikiem.
W ramach tego projektu, w budynku urzędu zostały zamontowane różne urządzenia i elementy, które mają za zadanie ułatwić oraz zwiększyć komfort i bezpieczeństwo klientów z niepełnosprawnościami. Dla osób niewidzących i niedowidzących została zainstalowana mapa tyflograficzna parteru budynku w alfabecie Braille’a z przyciskiem SOS. Przy wejściach do biur i pomieszczeń zostały umieszczone tabliczki informacyjne z opisem w alfabecie Braille’a. W celu poprawy komfortu i bezpieczeństwa poruszania się osób niewidzących i niedowidzących zostały zamontowane pola uwagi (tzw. pinezki) przed każdym biegiem schodów wewnętrznych oraz nakładki antypoślizgowe konrastujące z kolorem posadzki na krawędziach stopni schodowych. Na poręczach schodów, klamkach drzwi wejściowych i poręczy pochylni przed wejściem zostały zamontowane nakładki z informacją w alfabecie Braille’a. Przeszklone drzwi wejściowe i drzwi z przedsionka do holu głównego zostały oznakowane kontrastową taśmą na trzech poziomach wysokości. Dla osób niedosłyszących stosujących aparaty słuchowe w biurze obsługi została zainstalowana mobilna pętla indukcyjna, wspierająca komunikację z urzędnikiem. Pętla indukcyjna to urządzenie wspomagające słuch, które znacząco poprawia zrozumiałość mowy osobie słabosłyszącej korzystającej z aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego. Osoby takie często powtarzają "słyszę, ale nie rozumiem". Sytuacja taka ma miejsce głównie w dużych pomieszczeniach, w pogłosie, czy choćby lekkim hałasie. Dzięki pętli indukcyjnej wzrasta komfort słyszenia oraz jakość odbieranego przez aparat słuchowy dźwięku. W miarę potrzeb pętla może być wykorzystywana również w innych pomieszczeniach. Całkowity koszt projektu wyniósł 20 779,20 zł.