2025-01-20
Kwalifikacja wojskowa dla urodzonych w 2006 r.
Od 18 marca do 15 kwietnia 2025 roku w Szamotułach w Hali Widowiskowo-Sportowej „Nałęcz” przy Zespole Szkół Nr 3 przy ulicy Mickiewicza 4 odbędzie się kwalifikacja wojskowa dla osób zamieszkałych na terenie powiatu szamotulskiego.
Dokładna data kwalifikacji dla osób zamieszkałych na terenie gminy Duszniki zostanie wskazana w imiennych wezwaniach.
W tym roku obowiązek dotyczy:
1. Mężczyzn urodzonych w 2006 roku.
2. Mężczyzn urodzonych w latach 2001–2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
3. Osób, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji oraz jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności.
4. Kobiet urodzonych w latach 1998-2006, posiadających kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które jeszcze nie stawały na kwalifikacji wojskowej oraz kobiet pobierających naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach/analityka medyczna, farmacja, fizjoterapia, lekarskim, lekarsko-dentystycznym, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, weterynaria oraz związanym z kształceniem w zakresie psychologii/ lub kończą naukę w takich zawodach jak technik farmaceutyczny oraz technik weterynarii.
5. Osób, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej.
6. Osób o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.
Jakie dokumenty należy zabrać do kwalifikacji wojskowej?
Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy przedstawia:
1. Dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
2. Dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe,
3. Posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej; albo wypis z treści orzeczenia stwierdzającego niezdolność lub niepełnosprawność,
4. Dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
Imienne wezwania do stawienia się do kwalifikacji zostaną wysłane przez Urząd Gminy Duszniki pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Nieodebranie wezwania nie zwalnia osoby od obowiązku stawienia się do kwalifikacji.
Osoba, która nie stawi się na kwalifikację może zostać ukarana grzywną lub przymusowo doprowadzona przez Policję (podstawa prawna: art. 59 ust.8 ustawy z dnia 11 marca 2022 roku o obronie Ojczyzny - Dz. U. z 2022 r. poz. 2305 z późn.zm.). Ponadto, niestawienie się do kwalifikacji wojskowej w określonym terminie i miejscu albo nieprzedstawienie dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane oraz odmowa poddaniu się badaniom lekarskim jest też wykroczeniem i podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny (podstawa prawna: art. 681 pkt. 1 ustawy o obronie Ojczyzny).
Obwieszczenie Wojewody Wielkopolskiego w sprawie przeprowadzenia KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ w 2025 r. na obszarze województwa wielkopolskiego: OBWIESZCZENIE
Czytaj więcej