2025-07-21
Komunikat w sprawie płoszenia zwierząt przy użyciu urządzeń hukowych
Mając na uwadze otrzymywane zgłoszenia dotyczące występowania na terenie gminy Duszniki sytuacji płoszenia zwierząt zagrażających uprawom rolnym za pomocą urządzeń hukowych, Wójt Gminy Duszniki przypomina, że:
działania rolnika bądź sadownika prowadzące do ochrony plonów przed zwierzętami niszczącymi uprawy, nie mogą powodować ponadnormatywnego oddziaływania na środowisko, a w szczególności nie mogą przekraczać akustycznego standardu jakości środowiska określonego w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. z 2014 r. poz. 112);
używanie urządzeń „płoszących” w porze nocy (godz. 22.00–06.00), nawet w sposób zgodny z przepisami o ochronie środowiska, nie może skutkować zakłóceniem tzw. ciszy nocnej, gdyż pozostaje to w sprzeczności z treścią:
art. 144 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2024 r., poz. 1061 z późn. zm.), który stanowi, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych,
art. 51 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2025 r., poz. 734), który stanowi, że „kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny;
zgodnie z art. 52 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2024 r., poz. 1478 z późn. zm.), płoszenie ptaków i zwierząt należących do gatunków objętych ochroną jest czynnością zakazaną, na którą należy uzyskać zezwolenie właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska;
zakaz płoszenia (poza polowaniami i odłowami) dotyczy również zwierzyny (gatunków łownych_ - art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz. U. z 2025 r., poz. 539).
Biorąc pod uwagę powyższe, decydując się na zastosowanie urządzeń hukowych do ochrony upraw roślinnych przed zwierzętami należy mieć na względzie następujące kwestie:
wpływ podejmowanych działań na środowisko naturalne przedmiotowego obszaru,
możliwość powstawania z tytułu wdrażanych rozwiązań szkodliwych immisji (hałasu) dla użytkowników nieruchomości sąsiadujących z miejscem jego powstawania.
W przeciwnym razie można narazić się na konieczność poniesienia konsekwencji prawnych określonych w ww. przepisach, w tym m.in. karę aresztu lub grzywny.
Czytaj więcej