Zastrzeż PESEL - wszystko o nowej funkcji zabezpieczenia przed oszustwami

Chcesz zastrzec swój numer PESEL, aby nikt nie wykorzystał go bez twojej wiedzy? A może chcesz cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL, aby na przykład wziąć kredyt? Sprawdź, jak możesz to zrobić przez Internet lub w urzędzie.

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło kampanię informacyjną, która ma na celu przekonanie ludzi do zastrzegania swoich numerów PESEL.

Zastrzeż PESEL to funkcja korzystna dla wszystkich obywateli, bo umożliwia blokadę, z poziomu aplikacji lub serwisu internetowego, konkretnego numeru PESEL, tak by jego posiadacz nie padł ofiarą przestępców. Jeśli ktoś zastrzeże swój PESEL, oszust nie będzie miał możliwości wzięcia na tę osobę kredytu czy sprzętów na raty. Usługa pomoże więc przeciwdziałać rozpowszechnionemu obecnie procederowi.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe (np. banki) będą miały obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki. Do tego czasu można zastrzegać albo cofać zastrzeżenie numeru PESEL, ale konsekwencje prawne będą wyciągane dopiero wobec zdarzeń, które nastąpią od 1 czerwca 2024 r. Zastrzeżenie numeru PESEL w żaden sposób nie blokuje możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej.

Ministerstwo Cyfryzacji wraz z ekspertami Centralnego Ośrodka Informatyki przygotowało pakiet informacji – ulotkę, komunikat prasowy, grafiki oraz link film instruktażowy.

ULOTKA

KOMUNIKAT PRASOWY

Wszelkie informacje, w tym film instruktażowy, znajdują się stronie internetowej:   

https://info.mobywatel.gov.pl/uslugi/zastrzez-pesel

Informacje o akcji również na stronie:

https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie